TIP > Pomocou filtrov jednoducho vyhľadajte rastlinku vhodnú do vašeho bytu, domu či záhrady. Po nastavení filtrov budú zobrazené iba rastliny ktoré spĺňajú zadané kritéria. Aj cez pole "Názov" jednoducho a rýchlo nájdete hľadanú rastlinu. Po nastavení filtrov, alebo pri vyhľadávaní, nezabudnite kliknúť na tlačidlo "Použiť". Pre zachovanie zadefinovaných filtrov odporúčame otvárať zobrazené rastliny na nových kartách prehliadača, v opačnom prípade budete musieť filtre opätovne zadefinovať. Ak chcete vynulovať filtre, kliknite na tlačidlo "Vyčistiť filtre".

Zobrazené články 1 - 20 z celkom 148

Ďalšou zo skupiny broméliovitých rastlín je echimea. Jej kvety sú atraktívne, no obdivovať ich krásu nemusíte iba vo Venezuele, či v Brazílii, stačí zájsť do najbližšieho kvetinárstva a túto exotickú krásku môžete mať aj doma.

Táto efektná a zároveň veľmi dekoratívna rastlina má svoje domovské miesto v subtropických oblastiach južnej Ameriky. Tam ju poznajú ako stálezelený kvitnúci krík.

Už samotný názov napovedá, odkiaľ k nám táto nenápadná, no veľmi obľúbená rastlinka doputovala. Popularitu u pestovateľov a milovníkov izbových kvetov si získala najmä kvôli pestrej palete kvetov a aj svojou nenáročnosťou na pestovanie.

Patrí k ďalším z rodu sukulentov, ktorý je, ako interiérová rastlina, obľúbená aj u nás. No v krajine svojho pôvodu, v Južnej Amerike, konkrétne v Mexiku neslúži iba pre potešenie, ale, predstavte si, vyrába sa z nej aj svetoznáma tequila.

Túto kvetinku, z rodu hluchavkovitých, pestovali už naše staré mamy ako liečivú rastlinu. Babky bylinárky ňou liečili napríklad astmu, kašeľ, bolesti hrdla a celý rad ďalších chorôb.

Možno ju podaktorí, skôr odborníci, poznajú aj pod názvom mačací chvostík. Pochádza z Novej Guiney, no ako izbová alebo exteriérová rastlina sa u nás neudomácnila.

Hádam žiadna letnička nemá toľko pomenovaní, ako aksamietnica. Volajú ju afrikánka, zrejme podľa krajiny pôvodu, smraďoška, jej kvietky totiž človeku príliš nevoňajú a aj grafie, no nik nevie ako ho získala. Posledné meno však nie je dôležité, ide totiž predovšetkým o to, že nám robí radosť od leta až do neskorej jesene.

Znie to možno neuveriteľne, no túto lahôdku, ktorú poznáme skôr z obchodov v podobe konzervy a samozrejme aj čerstvého plodu, si môžeme vypestovať aj doma.

Hoci pochádza z amerických trópov, je obľúbená aj v našich končinách ako krásna izbová rastlina. Je charakteristická najmä voskovitými kvetmi, u nás zvyčajne červenými a krásnymi zelenými listami.

Je to priam neuveriteľné, no táto rastlina je súčasťou kvetinových záhrad a záhradiek už od stredoveku. Prvé odrody mali modrofialové kvietky, no dnes, vďaka šľachtiteľskému umeniu hýria širokou paletou farieb. A vďaka ich nenáročnosti na pestovanie ich nájdeme v záhradách snáď na celom svete.

“Má ma rád, nemá ma rád… podarí sa mi, nepodarí...” . Pamätáte sa ešte na lúky plné bielych kvietkov so žltou guľkou uprostred, z ktorých sme si buď veštili budúcnosť, alebo si z nich vili venčeky?

Kto vie, či táto letnička, pochádzajúca z Číny má aj vo svojej domovine takéto komplikované meno, Callistephus chinensis.

Tmavé kúty záhrad, kam slnko zavíta iba sporadicky a darí sa tam iba máloktorým rastlinám, nám vynikajúco spestrí Aucuba japonica Variegata, okrúhly stálozelený ker.

Za azalkami netreba ísť do krajín ich pôvodu, čiže do Japonska, Malajzie, alebo do Himalájí. Z jej krásnych kvetov sa môžete tešiť aj u vás, vo vašom byte alebo záhrade.

Jej domovskou krajinou je Čína a Tchajvan, kde dorastá až do 4-metrovej výšky, ale udomácnila sa aj u nás a hoci nekvitne, v kvetinárstvach zaujme každého pestovateľa najmä svojimi, vejárovitými listami.

Plody banánovníka sú veční cestovatelia. Najprv sa musia preplaviť cez sto morí, prejsť stovky vrchov a dolín, aby sa napokon ocitli až na našom stole. No podaktorí pestovatelia sa rozhodli, že im túto strastiplnú cestu uľahčia a vypestovali odrodu, ktorú si môžeme vypestovať aj doma.

Begónie sú, kvôli pestrej farebnej škále kvetov a aj pre malé nároky na pestovanie, už roky rokúce obľúbenou dekoráciou našich balkónov, terás a aj kvetinových záhonov.

A zas tu máme komplikovaný názov, ktorý si zrejme vymysleli učení botanici. A pritom ide o obyčajnú sedmokrásku.

Kto by to povedal, že pod týmto honosným názvom sa skrývajú “slonie uši”? Rastlinu nájdeme v nejednej záhrade či už v skalke, pod stromami alebo aj ako ozdobu kvetinových záhonov.

Prišla k nám až z ďalekej Južnej Ameriky ako „burina“, no u nás sa udomácnila ako dekoratívny izbový kvet. A hoci patrí k broméliovitým, no na rozdiel od nich, nepatrí k epifytom ale rastie na zemi.

Stránky

V prípade záujmu o akúkoľvek kvetinu nás neváhajte kontaktovať telefonicky na čísle 036 74 93318 alebo napíšte email na prommer@kvetyprommer.sk
Darujte kyticu - Bratislava a okolie

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8