Azalka – Rhododendron

Za azalkami netreba ísť do krajín ich pôvodu, čiže do Japonska, Malajzie, alebo do Himalájí. Z jej krásnych kvetov sa môžete tešiť aj u vás, vo vašom byte alebo záhrade.

Typ rastliny
Pri správnej starostlivosti je stálozelená.

Čas kvitnutia
Azalky pestované v interiéroch kvitnú skôr v jesenných a zimných mesiacoch, záhradé kríky majú kvety od mája do júla.

Trvanlivosť
Ak sa o azalku dobre staráme, vydrží aj niekoľko rokov.

Návod na pestovanie
Pestovanie izbovej azalky, známej aj ako indická, nie je náročné, no ak  chceme mať úspech musíme dodržiavať niekoľko dôležitých zásad. V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o chladnomilnú rastilu, preto, v čase rastu a tvorby pukov jej vyhovuje teplota okolo 10°C. V období kvitnitia môže teplota v miestnosti dosiahnuť 18°C.

Vhodná do
Indická azalka je vhodná najmä do interiérov, japonskú azalku pestujeme výlučne v záhradách.

Stanovisko na pestovanie
Rastline vyhovuje skôr polotieň.

Zemina a presádzanie
Azalku stačí presádzať raz za dva až tri roky, vždy do o čosi väčšej nádoby, najlepšie nie príliš hlbokej. Vyhovuje jej substrát vhodný pre azalky a možno ho kúpiť v kvetinárstvach, prípadne mix rašeliny a riečneho piesku.

Polievanie
V lete vyžaduje hojnú zálievku, až do septembra, keď sa nezačnú objavovať prvé puky. Potom treba dbať na to, aby pôda vevyschla. Odporúča sa aj, v prípade, že neviete odhadnúť množstvo vody, ponoriť kvetináč 2 krát do týždňa do vody aspoň na 30 min. a potom nechať prebytočnú vodu odkvapkať.

Teplota
Azalka je chladnomilná rastlina.

Poznámky
Najväčšie problémy pri pestovaní azaliek sa môžu objaviť najmä vtedy, ak je v miestnosti príliš vysoká teplota, substrát je veľmi mokrý, ak rastlinu polievame nevhodnou vodou, najlepšia je buď dažďová , v zime roztopený sneh.

V prípade záujmu o akúkoľvek kvetinu nás neváhajte kontaktovať telefonicky na čísle 036 74 93318 alebo napíšte email na prommer@kvetyprommer.sk
Darujte kyticu - Bratislava a okolie

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8